UMPAŞ SERAMİK YENİ YATIRIMINI DEVREYE ALDI

UMPAŞ SERAMİK  YENİ YATIRIMINI DEVREYE ALDI :

 

UMPAŞ SERAMİK 15 EYLÜL TARİHİNDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ ÜRETİM TESİSLERİNDE , UŞAK VALİSİ, MİLLETVEKİLLERİ, BAYİLER, SANAYİCİLER VE KALABALIK BİR KATILIMCI TOPLULUĞUNUN KATILDIĞI TÖRENLE YENİ YATIRIMINI DEVREYE ALDI.

TÖRENDE DÜNYA, ÜLKEMİZ  VE  İLİMİZDEKİ SERAMİK SEKTÖRÜ VE UMPAŞ SERAMİK’İN KONUMU HAKKINDA BİLGİ VEREN GENEL MÜDÜR  NECMETTİN ARMAN  YAPTIĞI AÇIKLAMADA ;

“DÜNYA SERAMİK SEKTÖRÜNDE 2010 YILI RAKAMLARI İLE TOPLAM DA 9MİLYAR 200 MİLYON M2 LİK BİR ÜRETİM BÜYÜKLÜĞÜ SÖZ KONUSUDUR, BU RAKAMIN YAKLAŞIK % 45’İ ÇİN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE VE ÜLKEMİZ 9.SIRADA VE TOPLAM 245 MİLYON M2 ÜRETİM HACMİNE ( % 2,6) SAHİP BULUNMAKTADIR.

DÜNYA SERAMİK İHRACATI PAZARININ YAKLAŞIK BÜYÜKLÜĞÜ 2 MİLYAR M2  SEVİYESİNDEDİR.

İHRACATTA ÇİNDEN SONRA İLK İKİ ÜLKE İTALYA VE İSPANYA DÖRDÜNCÜ SIRADA İSE TÜRKİYE YER ALMAKTADIR. GEÇMİŞ BEŞ YIL İTİBARİYLE ÜLKEMİZ SÜREKLİ OLARAK İLK 5 İÇERSİNDE YER ALMIŞ, ÜRETİMDE DÜNYA ÖLÇEĞİNDE ÇOK BÜYÜK PAYA SAHİP OLMAMAKLA BERABER, İHRACATTA DÖRDÜNCÜ SIRADA YERİNİ KORUMAKTADIR.

ÜLKEMİZDE TOPLAM ÜRETİM KAPASİTESİ YAKLAŞIK 415 MİLYON M2 DİR.  

SERAMİK ÜRETİM KAPASİTELERİ VE BUNLARIN İLLERE DAĞILIMINA BAKTIĞIMIZDA, UŞAK  YAKLAŞIK  42 MİLYON M2 İLE % 10 LUK KAPASİTE PAYINA SAHİP BULUNMAKTA,  ANCAK ÜLKE GENELİNDEKİ KAPASİTE KULLANIMININ DAHA DÜŞÜK GERÇEKLEŞMESİNDEN DOLAYI ÜRETİMDE YAKLAŞIK % 15’LİK PAYA ULAŞMAKTADIR.

UMPAŞ SERAMİK SON DÖNEMDE DÖRDÜNCÜ ÜRETİM HOLÜNÜ DEVREYE ALMIŞ,  SONRASINDA İSE ÜÇÜNCÜ PİŞİRİM BORDÜR DEKOR ÜRETİMİ YATIRIMI YAPARAK BU KONUDAKİ ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİNİ GİDERMİŞTİR.

BUGÜN DEVREYE ALACAĞIMIZ SON YATIRIMIMIZ İLE BİRLİKTE UMPAŞ SERAMİK ÜRETİM KAPASİTESİ DE 10.5 MİLYON M2’DEN YAKLAŞIK 13 MİLYON M2’YE ÇIKMIŞ OLACAKTIR.

BU YATIRIMIMIZI 2000 YILINDA 2.EL OLARAK KURDUĞUMUZ İLK TESİSİMİZİN, Kİ FIRIN BOYU 70 METRE, PRES HACMİ 1.500 TONDU,  YERİNDEN SÖKÜLEREK EK ALAN VE İNŞAAT  YAPIMI VE MALİYETİNE İHTİYAÇ DUYMAKSIZIN ÜÇÜNCÜ ÜRETİM HOLÜMÜZDE REALİZE ETMİŞ DURUMDAYIZ. BU YATIRIMDA FIRIN BOYU YAKLAŞIK 130 METREYE VE PRES HACMİ DE 3.600 TONA YÜKSELTİLMİŞ VE GÜNLÜK ÜRETİMDE BU HOLDE % 55, TOPLAMDA YAKLAŞIK % 20’LİK ARTIŞ SAĞLANMIŞTIR.

BU AŞAMADA TOPLAM 12 MİLYON TL’LİK YATIRIM PLANLANMIŞ VE BU YATIRIMIN 8,5  MİLYON TL’LIK KISMI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. DESTEKLEYİCİ MAKİNA VE EKİPMAN İLE, YENİ BASKI SİSTEMLERİ, ISI TASARRUFU VB. PROJELERİ KAPSAYAN YATIRIMLARIMIZIN KALAN KISMI  HALEN DEVAM ETMEKTEDİR.  

GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLA ŞİRKETİMİZ ÜRÜN GAMINDA YER ALMAYAN 60X60 GİBİ BÜYÜK EBATLI ÜRÜNLERİ ÜRETMENİN YANI SIRA, FIRIN BOYU VE GENİŞLİĞİNİN VE GELİŞEN TEKNOLOJİNİN SAĞLADIĞI ISI TASARRUFU  VB. KATKILARLA  DA MALİYETLERİNİ İYİLEŞTİRMEYİ VE REKABET  AVANTAJI SAĞLAMAYI HEDEFLEMEKTEDİR.

UMPAŞ SERAMİK YATIRIMININ KURULDUĞUNDAN BU GÜNE KADAR  GEÇEN 11 YILDA UŞAK’A VE ÜLKEMİZE SAĞLADIĞI KATKIYI  DA SİZLERLE PAYLAŞMAKTA YARAR GÖRMEKTEYİZ;

11 YILDA 80 MİLYON M2 SERAMİK ÜRETİLEREK, BUNUN YAKLAŞIK ÜÇTE BİRİ 30 ‘DAN FAZLA ÜLKEYE UŞAKTAN İHRAC EDİLMİŞTİR. Umpaş Seramik uşakta her yıl ihracatta ilk üç firma arasında yer almaktadır.

UMPAŞ SERAMİKTE BUGÜN DEVREYE GİREN YATIRIMLA 380 OLAN İSTİHDAM SAYISI % 10 ARTARAK 420 KİŞİYE ÇIKMIŞTIR. Şirketimiz Uşak’ta her zaman ödenen prim büyüklüğü ve diğer performans kriterleri   açısından ilk sıralarda yer almaktadır.

UMPAŞ  SERAMİK   11 YILDA ÜRETTİĞİ KATMA DEĞERLE KAMUYA 54 MİLYON TL  KATMA DEĞER VERGİSİ AKTARILMASINA VESİLE OLMUŞTUR.

UMPAŞ SERAMİK BAŞLANGIÇTAN    BU GÜNE  9,2 MİLYON TL MUHTELİF VERGİ ÖDEMESİNDE BULUNMUŞTUR.

UMPAŞ SERAMİK 11 YILDA YAKLAŞIK 16 MİLYON TL SGK PRİMİ ÖDEMİŞTİR.

VERGİ VE SGK PRİMLERİ OLMAK ÜZERE KAMUYA AKTARILAN KAYNAK YAKLAŞIK 80 MİLYON TL OLMUŞTUR.

UMPAŞ SERAMİK GEÇTİĞİMİZ 11 YILDA DEMİRYOLLARI VE KARA NAKLİYESİ İLE  VE ÇOĞUNLUĞUNU DA UŞAK KAYNAKLI NAKLİYE HARCAMALARINA OLMAK ÜZERE  YAKLAŞIK 40 MİLYON TL NAKLİYE ÖDEMESİNDE BULUNMUŞTUR.

UMPAŞ SERAMİK GÖSTERDİĞİ PERFORMANSLA HER ZAMAN ÜLKEMİZİN İLK 1000 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA  YER ALMAKTADIR.”

UMPAŞ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÇETİN TÜRK İSE YAPTIĞI KONUŞMADA  YATIRIM VE GELİŞMELERDEN BAHSEDEREK;

“ İSTİKRARLI VE TEDBİRLİ BÜYÜMEYİ HEDEFLİYEREK VE MEVCUT YATIRIMLARINI GÜNCEL DURUMDA TUTMAK ADINA  YATIRIMLARI GÜNDEMDE TUTMAYA  DEVAM EDECEKLERİNİ, UMPAŞ HOLDİNG’İN  SPK KURUL KAYDINA ALINMASI SONRASI, ŞİRKET HİSSELERİNİN İMKB ‘DE İŞLEM GÖRMESİ İÇİN İLGİLİ KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ VE ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİNİ  VE YAKIN SÜREDE SONUÇLANDIRMAYI PLANLADIKLARINI ” AÇIKLAMIŞTIR.

TÖRENE KATILAN VE TESİSLERİN AÇILIŞINI YAPAN UŞAK VALİSİ SAYIN ÖZDEMİR ÇAKACAK İSE, YAPTIĞI KONUŞMADA “ 2023 İHRACAT HEDEFİNE ULAŞMADA BU TESİSLERİN VE SANAYİNİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU, TÜM KURUM VE KURULUŞLARIN SANAYİCİNİN YANINDA YER ALMASI GEREKTİĞİNİ” VURGULADI.